200 Ah Aküyü Şarj Etmek İçin Kaç Panel Gerekir?

200 Ah Aküyü Şarj Etmek İçin Kaç Panel Gerekir?

12V pil ve güneş paneli satın alırken, pilinizi şarj etmek için gereken güneş paneli sayısı hakkında da fikir edinmek isteyebilirsiniz. Ve bu örnek için güneş panellerine bağlı 200 Ah bir pil düşünelim. 200 Ah akünüzün gerçek kapasitesinden başlayarak, gerçek kapasitesinin sadece %80’i kapasiteye sahip olacaktır.

Başka bir deyişle, 200 Ah akü gerçek çıktısı olarak 160 Ah sunacaktır. Bu kapasite sizi genellikle iki gün idare ediyorsa, piliniz için her gün 80 Ah kullanıyorsunuz demektir. Bu nedenle pilin bitmemesi için her gün 80 Ah kapasiteye kadar şarj edecek kadar güçlü bir güneş paneline ihtiyacınız olacak.

Daha önce de belirtildiği gibi, 100 watt’lık bir güneş paneli, en uygun koşullarda saatte 5,5 amper sunacaktır. Ancak çevresel faktörler nedeniyle 100 watt’lık bir güneş panelinin gerçek çıkışı her gün yaklaşık 30 amper saat olacaktır. Bu nedenle, her gün 80 amper saat tüketiyorsa bitmemesi için 200 Ah pilinizi doğru şekilde şarj etmek için bu tür 100 watt’lık güneş panellerinden en az 3’üne veya tek bir 300 watt’lık güneş paneline ihtiyacınız olacak.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTurkish
WhatsApp
Ropolab - Müşteri Hizmetleri
Merhaba, (Hi)
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? (How can we help you ?)