Deneyimsel Öğrenmenin Faydaları

Deneyimsel Öğrenmenin Faydaları

Eğitimciler, bir öğrencinin konu kişisel olarak kendileriyle ilgili olduğunda öğrencinin daha hızlı öğrendiğini ve daha fazla bilgiyi sakladığını bilir ve yapmak öğrenmeyi son derece kişisel kılar. Sir Richard Branson’ın dediği gibi, “Kurallara uyarak yürümeyi öğrenemezsiniz. Yaparak ve düşerek öğrenirsin.”

Wikipedia, deneyimsel öğrenmeyi “deneyim yoluyla öğrenme süreci” ve daha spesifik olarak “yaparken yansıtma yoluyla öğrenme” olarak tanımlar. Deneyimsel öğrenme süreci, hem kendi kendine inisiyatif almayı hem de kendi kendini değerlendirmeyi ve uygulamalı aktiviteyi içerir, böylece öğrenciler ve öğretmenler sınıftaki deneyimsel öğrenme fırsatlarından benzer şekilde yararlanabilirler.

Gerçek dünyayla alaka düzeyi yaratır: Öğrenciler, materyalin gerçek dünyayla ilgili olmadığını düşünürlerse dersleri görmezden gelebilirler. Deneyimsel öğrenme, verileri ve kavramları alır ve bunları uygulamalı görevlere uygulayarak gerçek sonuçlar verir. Öğrenci bilgi ile etkileşime girdikçe, onlar için gerçek hale gelir. Elbette, her öğrencinin öğrenme deneyimi kendi benzersiz bakış açısıyla yönlendirilecek ve bu nedenle her biri bilgi ve görevle farklı şekillerde etkileşime girecek ve farklı sonuçlara sahip olabilir. Bu şekilde, deneyimsel sınıf “gerçek” toplumu öykünür.

Yaratıcılık için fırsat sağlar: Dünyamızda problemlerin çoğu zaman birden fazla çözümü vardır. Deneyimsel öğrenme, öğrencinin beyninin yaratıcı kısımlarını meşgul etmesine ve soruna veya göreve kendi benzersiz çözümünü aramasına olanak tanır. Bu yaratıcı problem çözme ve üretilen sonuçların çeşitliliği, sınıfı bir bütün olarak zenginleştirir.

Yansıma için fırsat sağlar: Yansıtıcı gözlem, deneyimsel öğrenme teorisinin ayrılmaz bir bileşenidir. Öğrenciler, somut deneyimleri soyut kavramlarla birleştirerek ve sonuç üzerinde düşünerek, beyinlerinin daha fazla bölgesini meşgul eder ve materyalle kişisel bağlantılar kurarlar. Eylemlerinin sonucu nasıl etkilediğini ve sonuçlarının diğer öğrencilerinkinden nasıl farklı olabileceğini analiz ederler. Bu analiz, öğrendikleri kavramların diğer koşullara nasıl uygulanabileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Hataların değerini öğretir: Deneyimsel öğrenme, yanılma yoluyla denemeyi içerir. Öğrenciler uygulamalı görevlerle uğraşırken, bazı yaklaşımların diğerlerinden daha iyi çalıştığını görürler. İşe yaramayan yöntemleri bir kenara atarlar, ancak bir şeyi deneyip sonra onu terk etme eylemi aslında öğrenme sürecinin değerli bir parçası haline gelir. Öğrenciler hatalardan korkmamayı, onlardan yararlanmayı ve onları hatırlamayı öğrenirler.

Öğrenmeyi hızlandırır: Nasıl Beyin Öğrenir başlıklı makalemizde tartışıldığı gibi , bir beceriyi uygulama eylemi beyindeki sinirsel bağlantıları güçlendirerek aslında bizi “daha ​​akıllı” yapar. Uygulamalı etkinlikler uygulama, problem çözme ve karar vermeyi gerektirir. Bu süreçler aracılığıyla öğrenci katılımı arttıkça, öğrenme hızlanır ve akılda tutma gelişir.

Öğrencileri geleceğe doğru yönlendirir: Pek çok deneyimsel öğrenme projesi kariyer odaklıdır çünkü gerçek dünyadaki aktivitelere dayanırlar. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler becerilerini, yeteneklerini ve tutkularını keşfetmeye ve geliştirmeye başlarlar. Bu kendini keşfetme, onları mezun olduktan sonra kolej ve kariyer dahil olmak üzere takip etmek istedikleri şeye daha tanımlanmış bir yola sokar.

Öğrencileri yetişkin yaşamına hazırlar: Deneyimsel öğrenme etkinliklerinin çoğu, öğrencilerin gruplar halinde çalıştığı ortaklaşadır. Bu ekip projeleri aracılığıyla öğrenciler, birlikte daha etkili bir şekilde çalışmayı, bir eylem planı geliştirmeyi ve her bir ekip üyesinin benzersiz güçlü yanlarından yararlanmayı öğrenirler. Buna karşılık, öğrenciler nasıl liderlik edeceklerini, nasıl eleştirel düşüneceklerini ve değişen koşullara nasıl uyum sağlayacaklarını öğrenirler.

Deneyimsel öğrenmenin bilgi ve becerilerini geliştirirken öğrencilerin duygularını harekete geçirmesinin tüm yolları ile, kim bu uygulamayı sınıflarına uygulamak istemez ki? Ek olarak, öğrenciler emeklerinin somut meyvelerini gördüklerinde, daha fazla memnuniyet ve gurur duyarlar ve sürekli öğrenmeye yönelik heveslerini arttırırlar.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTurkish
WhatsApp
Ropolab - Müşteri Hizmetleri
Merhaba, (Hi)
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? (How can we help you ?)