Güneydoğu Asya’daki aşırı hava koşulları

Güneydoğu Asya’daki aşırı hava koşulları, daha da kötüsünün habercisi

16 aralık Rai Tayfunu Filipinler’in güneydoğusundaki Siargao’ya karaya ulaştı. 195 km/s’lik sürekli rüzgarlar ve saatte 240 km’ye varan şiddetli rüzgarlar ile fırtına batıya ve hafifçe kuzeye doğru hücum etti, göz, Güney Çin Denizi’ni kasıp kavurmadan önce Filipin takımadalarına, yani Odette Tayfunu olarak bilinen sekiz kara düşüşü daha yaptı. karaya ilk çarptığı zamanki gibi şiddetle. 2021’de Filipinler’i vuran en güçlü fırtınaydı.

Rüzgâr patlamaları ve fırtına dalgaları, su yollarını sellere dönüştüren, ovaları sular altında bırakan ve toprak kaymalarına neden olan sırılsıklam yağmurla birlikte, güney ve batı Filipinler’de bir ölüm ve yıkım yolu açmak için birleşti. Yarım milyon ev hasar gördü: çürük inşa edilmiş binalar havaya uçtu; daha sağlam yapıların çatıları kırılmıştı. Ağaçlar kökünden söküldü, ekinler dümdüz edildi ve hayvanlar öldürüldü. Balıkçı tekneleri parçalandı. Köprüler yıkandı ve yollar enkazla kaplandı. Su, elektrik ve telefon hatları kesildi.

29 Aralık’a kadar Rai Tayfunu 4,2 milyon insanın hayatını alt üst etmişti. Fırtına 720.000’den fazla insanı evlerini terk etmeye teşvik etmişti ve 560.000 kişi hâlâ yerinden edilmiş durumdaydı. Yaklaşık 400 kişi öldü ve 1.100’den fazla kişi yaralandı. 83 tane daha kayıp kaldı. Resmi tahminler, altyapıya verilen zararın maliyetini 16.7 milyar peso (yaklaşık 330 milyon dolar) ve tarıma verilen zararı 5.3 milyar peso olarak gösteriyor.

Bu arada, Malezya on yıllardır en kötü selini yaşıyor. 16 Aralık’tan bu yana sağanak yağışlar nehirlerin taşmasına, geniş arazilerin sular altında kalmasına, evlerin hasar görmesine ve insanların yiyecek, tıbbi yardım veya ironik bir şekilde su olmadan mahsur kalmasına neden oldu. Seller, sekiz eyaletteki 430 tahliye merkezinde yaklaşık 70.000 kişiyi yerinden etti ve 28 Aralık’a kadar en az 48 kişiyi öldürdü. Çevre bakanlığından bir yetkili, sağanak yağışı “sadece her yüz yılda bir meydana gelen” bir şey olarak nitelendirdi.

İki olay doğrudan ilişkili değildir. Kuala Lumpur’daki Universiti Malaya’da meteorolog olan Azizan Abu Samah, bölgesel bir haber sitesi ve kanalı ChannelNewsAsia’ya verdiği demeçte, Malezya’daki sellere tropikal bir depresyon, mevsimsel muson ve Rai Tayfunu karışımı neden oldu.

Ancak Filipin tayfunları ve Malezya selleri, her ikisinin de daha yoğun hale gelmesiyle bağlantılı. İklim değişikliği sıcaklıkların yükselmesine neden olduğundan, ısınan atmosfer daha fazla nem tutacak ve bu da daha fazla yağmura ve sellerin daha yaygın hale gelmesine neden olacaktır. Gücünü altlarındaki okyanuslarda ısı olarak depolanan enerjiden alan tayfunlar da yoğunlaşacak: Gezegenin iklim değişikliği sonucunda kazandığı ısının çoğu okyanuslarda depolanıyor. bm destekli bir kuruluş olan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin son raporu, kategori 3, 4 ve 5’teki fırtınaların oranının son 40 yılda artmasının muhtemel olduğunu ortaya koydu. Dünya ısındıkça eğilimin daha da kötüleşeceği tahmin ediliyor.

Yine de her iki ülkedeki tepki, iç karartıcı bir şekilde, gelecekteki felaketlere hazırlanmaktan çok siyasi puan toplamaya odaklandı. Malezya’da bir muhalefet milletvekili, alt meclisteki sel sorununu tartışmaya yönelik bir önergenin reddedildiğini iddia etti. Konuşmacı, ilk etapta böyle bir hareket aldığını reddediyor.

Filipinler’de cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, Siargao’yu ziyaret etti ve yerel halkı yıkım ve ıstırap fonunda fotoğraf çektirmek için ziyaret eden politikacılara güvenmemeleri konusunda uyardı. (Halefi seçmek için Mayıs ayında bir seçim yapılacak.) Şaka yoluyla yerinden edilmiş adalıları özel mülklere çömelmeye ve yeni evler inşa etmek için fırtına tarafından kesilen hindistancevizi ağaçlarından odun toplamaya çağırdı. Konuşması dinleyicilerden alkış ve alkış topladı.

Yine de, Rai Tayfunu’nun çizdiği yolda yaşayan Filipinliler, kısa bir süre sonra Duterte’nin önerdiği ve güneydeki birçok kişinin daha önce yaptığı şeyi yapmaya başlayacaklar: Enkazda malzeme aramak ve sadece dayanacak kadar güçlü yeni evler inşa etmek. Bir sonraki tayfun onları patlatmak için gelene kadar.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTurkish
WhatsApp
Ropolab - Müşteri Hizmetleri
Merhaba, (Hi)
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? (How can we help you ?)