Kanadalı Firma, Tycoon ile Anlaşmazlığın Ortasında

Kanadalı Firma, Tycoon ile Anlaşmazlığın Ortasında Ukrayna’da 12 Milyon Dolarlık Güneş Santralini Söktü

Kanadalı bir şirket, eski Sovyet devletinin sorunlu yatırım ortamının altını çizen bir davada, cumhurbaşkanlığı yönetimine yakın olduğuna inanılan güçlü bir iş adamı ile bir anlaşmazlığın ardından Ukrayna’daki milyonlarca dolarlık güneş enerjisi yatırımlarından birini feshetti.

Şirket sözcüsü Brian Mefford, Aralık ayında RFE/ RL’ye verdiği demeçte, TIU Kanada , başkentin yaklaşık 500 kilometre güneydoğusundaki Nikopol kentindeki 10.5 megavatlık elektrik santralinin elektrik şebekesine yeniden bağlanamamasının ardından Kasım ayı ortasında kaldırıldığını söyledi. 28. Tesis 32.000’den fazla güneş paneli içeriyordu

TIU Canada, Nikopol FerroAlloy Fabrikası topraklarındaki 12 milyon dolarlık tesisi, yerel yönetimden, yabancı elçiliklerden ve iş dünyasından temsilcilerin katılımıyla büyük bir tantana eşliğinde Ocak 2018’de devreye aldı.

TIU’nun güneş enerjisi santrali, yabancı yatırımcıların ülkenin gelişen alternatif enerji endüstrisine olan ilgisini sembolize etti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Temmuz 2019’da Toronto’ya yaptığı bir ziyaret sırasında TIU’nun Kanadalı yatırımcılara yönelik bir adıma yaptığı yatırımın altını bile çizdi.

Ancak güneş enerjisi şirketi , 1 Mart 2020’de Nikopol FerroAlloy Tesisi’nin, topraklarındaki elektrik trafo merkezinde onarım yapma ihtiyacı bahanesiyle TIU Canada’nın elektrik şebekesiyle bağlantısını kesti .

Neredeyse iki yıl sonra, güneş enerjisi santrali atıl kaldı ve TIU Kanada’ya milyonlarca dolarlık gelir kaybına mal oldu.

Tesisi dağıtma kararı, Nikopol FerroAlloy Fabrikası ve ana sahibi Ihor Kolomoyskiy’e karşı iki yıllık başarısız bir hukuk, medya ve lobi kampanyasının ardından geldi.

TIU geçen yıl Washington merkezli Blue Star Strategies’i ABD hükümeti önünde “Ukrayna’da sürdürülebilir enerji yatırımları” konusunda lobi yapması için tuttu .

TIU, Kolomoyskiy’i düşük fiyata satın almak amacıyla şirketi şebekeden kesmekle suçladı. Bu tür acımasız ticari uygulamalar 1990’larda ve 2000’lerin başında birçok eski Sovyet devletinde yaygındı, ancak o zamandan beri azaldı.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTurkish
WhatsApp
Ropolab - Müşteri Hizmetleri
Merhaba, (Hi)
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? (How can we help you ?)